This post is part of a series called Kína Nepál India
Show More Posts
- Nepál: Kathmandu & Chitwan nemzeti park, fürdés az elefántokkal
- NEPÁL – INDIA határátkelés, vám
- Varanasi India – Ganga Aarti szertartás és halottégetés a Manikhárnika ghatnál
- Nepál Kathmandu
- Kína Peking cirkusz Halál gömb
- India Agra
Ganga Aarti, az esti tűz-szertartás, minden este a Gangesz folyó partján. Halottégetés Varanasiban
Aki megmártózik a Gangesz szent vizében és iszik belőle, az megszabadul a bűneitől. Nem csupán az egyén tisztul meg, megsemmisülnek a bajok és a hozzátartozók is védelmet nyernek. A halottas menet a Gangesz partján ér véget…a Manikhárnika ghatnál ami a halottégetés fő helyszíne, itt mindig számos máglya ég, párhuzamosan akár szertartások tucatjait is végzik.
Varanasi
Reggel pénzváltás, ami itt nem működik úgy mint Nepálban, hogy fix az árfolyam.
Az árfolyammal is alkudozni kell, több kevesebb sikerrel.
Délelőtt elvittek egy selyem gyártó negyedbe, ahol középkori körülmények között készítik a selyem salakat, terítőket, stb.
Utána egy kis üzletben tukmálták ránk az árut, ahol ismét alkudozni kellett. Az a kellemetlen feladatot kaptam, hogy én legyek a főalkudozó… Ekkor jöttem rá, hogy egy átverés, egy színjáték kellős közepén vagyunk, ahol mi vagyunk a balekok, az idegenvezető és az árus mindent lebeszelt előre… Én hülye…
VARANASI halottégetés
Őszintén bevallom eddig ez volt életem “legintenzívebb” élménye.
Ott állni a gháton és nézni ami ott történik, most is libabőrös leszek ettől.
Lassan fogtam fel az egészet, iszonyatos bűz keringett körülöttünk. (a videóban hallani ahogy rámjött a hányinger).
Dél körül végigjártuk a ghátakat. Ezek nem gátak a szó szoros értelmében, hanem lépcsők a vízbe, azaz a Gangesz folyóba.
Amit itt láttam, az kb leírhatatlan szavakkal. Igaz nem volt olyan rossz, mint amire számítottam, de nem volt egy leányálom az biztos.
Ide jön mindenki meghalni, mert a vallásuk szerint ez a legszentebb dolog ami velük történhet, ezáltal minden bűnük meg lesz bocsájtva.
Úgy kell elképzelni az egészet mint egy ablakok nélküli üres termet, ahol a sima betonon fekszenek a félholt emberek. Mi ide betévedtünk, nem tudtuk mi az, azt hittük valami templom. és majdnem elsírtam magam . Se nem filmeztem se nem fotóztam mert nem szabad, de amúgy se tettem volna meg, eszembe se jutott.
Ide csak az menjen akinek elég kemény gyomra van…
Az épület alatt meg elégetik őket, majd a maradványaikat a folyóba dobálják. Önjelölt idegen vezetők akadtak ránk, alig bírtam őket lerázni. Mint a hiénák, mindenből pénzt akarnak. A kéregetőkről nem is beszélve, nem is tudnám megbecsülni mennyien voltak.
A bűz, a hőség, a zaj, a színek, a kosz, ez így együtt valami brutális reality. Nincs a világon még egy ilyen hely szerintem.
Ahogy a koszos vízben a tehenek mellett, a vízben fürdenek az emberek, az számunkra elképzelhetetlen. Állítólag egyszer az itteni egészségügyi hivatal vett mintát a vízből, és amikor megjöttek az eredmények, inkább nem publikálták őket. Lehet hogy UL, de biztosan van benne valami. A víz szennyezettsége mindennél magasabb.
Ganga Aarti fesztivál
Naplementekor, mindennap természetesen, kezdetet veszi a Ganga Aarti rituális ceremónia, ami majdnem egy órát tart.
Számunkra érthetetlen az összes, de nézni nagyon érdekes volt. A színek gyönyörűek, a zene, a füst, stb egy egységet alkot. Több tíz ezer ember vesz részt ezen, nézőként, sokan a csonakokbol nézik.
Meghatározó élmény volt ez számomra, bar se vallásos nem vagyok, se nem érdekelnek a spirituális dolgok.
De álljanak itt a képek.
A visszaút a szállodába a riksákkal nem volt semmi elmeny. Ekkora forgalmat elképzelni sem lehet, nemhogy részt venni benne. Minden egyes centit kihasználnak, akkora a nyomulas, hogy az elképzelhetetlen. A zaj, a bűz, a dudalas mind része ennek a shownak.
Érdekes módon senki nem ideges, nem kiabál, egyszerűen csak haladni akarnak.!
Varanasi napfelkelte
Reggel 4.30-kor keltunk, hogy megnézzük a napfelkeltét a Gangesz folyón, valamint a helyi zarándokok fürdését.
Az egész országból jöttek, hogy lemossák bűneiket a hagyományok szerint.
Fura ez a látvány nekünk, amint egy abszolút koszos, fertőzött folyóban, ahova a félig elégetett holttesteket bedobják, fürdenek az emberek.
Megnéztünk meg egy két múzeumot, de sajnos a nagy hőségben már nincs kedve az embernek semmire, nemhogy romokat nézzünk.
45 fok volt árnyékban, a jó oldala viszont hogy száraz hőség, azaz az izzadsag azonnal megszáradt.
Ezzel hozzájárulva az utazási patina növeléséhez 🙂
Ez a videó 2o13-ban készült