Autók Peruban
Ez a poszt az első, ami egy adott ország autóiról, közlekedéséről szól majd. Igyekszem majd minden országról írni egy hasonló posztot. Mivel minden utazásaim alatt figyelem és fotózom az autókat, vezetési szokásokat, ezért elég sok anyagom van a témában.
Kezdjük Peruval és a statisztikákkal.
Asociación Automotriz del Perú (AAP) és a Superintendencia Nacional de los Registros Públicos (Sunarp) adatai szerint a legtöbbet eladott autók ranglistája a következő:
- Toyota Yaris
- Toyota Hilux
- Kia Rio
- Hyundai Accentú
- Kia Picanto
- Hyundai i10
- Kia Sportage
- Hyundi Tucson
- Toyota RAV4
Tehát megállapíthatjuk a japán és koreai dominanciát. Nissan is szorosan az élmezőnyben van a Qashqai és X-Trail modellekkel.
Peru lakossága 31 millió fő, 2014-ben 140,363 db 2015-ben 131,728 új autót sikerült értékesíteni ami nem rossz eredmény.
Amikor ezt a Nissant láttam, állam leesett. Újonnan árulják.. Kereskedő oldala
Most V16-os néven árulják, de ez a Nissan Sentra, amiből nagyon sok fut még Peruban, legtöbb taxiként. 1990-es technológia.
Ennek ellenére nagyon sok a lepukkadt Toyota, Nissan, Hyundai, Daewoo, Kia és egyéb autófajták.
Utak Peruban
Peru két részből áll: Lima és a többi.
Lima lakossága 10 millió fő, tehát egyértelmű, hogy itt van a legtöbb autó. De a legtöbb fekvőrendőr is. Abból több is van mint kellene. Ami nem is lenne nagy baj, de a mérettel már annál inkább. Európai fejjel felfoghatatlan méretekkel rendelkeznek. Olyan nincs hogy normális személyautó alját ne csapjuk oda.
A Yarisunkat naponta 10x csaptam oda, pedig mindent megpróbáltam. Egyszerűen túl magasak.
Limában az utak néhol jók, de inkább nem. Vidéken a főutak nagyon jó minőségűek, lehet dinamikusan vezetni. A városokban már nem ilyen jó a helyzet. Cusco például egy katasztrófa, ott kimondottan rosszak az utak.
A Transamericana út végig tökéletes, ahol meg autópálya ott meg pláne.
A mellékutak meg nem aszfaltozottak, ott poros rossz állapotúak az utak. Volt szerencsénk ilyenen is haladni, nem is keveset.
Vezetési stílus
Itt is két világ van. A limai és a többi. Limában vezetni olyan szinten fárasztó, amit még nem tapasztaltam. Egyszerűen mindenki megy minden irányban, minden kis helyre azonnal hárman nyomulnak.
Nem mondhatnám, hogy agresszívan vezetnek. Egyszerűen csak haladni akarnak, soha nem kiabál, integet senki. Miután rájöttem a vezetési stílusra, sokkal gyorsabban haladtunk, csak azért óvatos voltam, mert az autó biztosítási önrésze eléggé magas volt, nem akartam hogy fizetnem kelljen.
Az alapelv az, hogy aki a legnagyobb az halad, a többiek meg utána. Gyalogosokat senki nem tiszteli, gyalogátjárók mintha nem is léteznének. A gyalogosok is megérik a pénzüket, olyan helyeken jelennek meg, ahol nem lenne szabad.
A sávok pedig, azok ott vannak. De senki nem veszi figyelembe őket, mennek ahogy jólesik.
A következő fejezet: a buszok, meg a kisbuszok. Az egész város egy buszmegálló. Ott állnak meg ahol akarnak, illetve ahol embert látnak. Ők és a taxisok okozzák a dugókat. Meggyőződésem ha nem állhatnának meg bárhol, jóval kisebb lenne a dugó, sőt nem is lenne.
Az autók között a dugókban, lámpáknál mindenki mindent árul. Egykét dolgot kipróbáltunk, de nem volt valami jó, főleg a zsemle/sütemény kollekció volt rossz.
Sebességkorlátozások: lakott területen 60 km/óra, lakott területen kívül 80 km/óra, autópálya 100 km/óra. De senki nem tartja ezt be.
Csak nem mindenhol van így. Régebben Peruban USA mérföldet és gallont használtak. Ebből a gallon megmaradt a kutaknál, kb. 10 soles (3 EUR) per gallon a benzin ára.
A közlekedési táblák mérföldben voltak régebben, és nemrég átírták a mph-t kph-ra. A táblák designja is amerikai, ahogy az autók rendszáma is.
Így ott figyelnek a 35 kph táblák a városokban, de senki nem tartja be, természetesen. Lakott területen kívül mindenki jóval 100 fölött halad, de lehet is, mert nyílegyenesek az utak.
Nagyon kevés balesetet láttunk, ami meglepő, legalábbis ilyen forgalomnál. Egy súlyosabbat láttunk, Nazca-ban, ami miatt le is bénult a város közlekedése.
Parkolás
Na ez az egyetlen dolog ami nem probléma Peruban, de még Limában sem. A sok lopás, rablás, feltörés miatt SENKI nem parkol az utcán. Csak azok akiknek úgyis mindegy. Minden autónak van garázsa, de minimum 3 méteres kerítés vasrács mögött parkol. (lásd videó)
Biztonság
Amint írtam, ez probléma Peruban. Az igazi probléma nem is a lopás, hanem feltörés, rongálás. Nazcai szállásadónk szerint az a baj, hogy az ottani emberek irigyek és megrongálják a szép, új autókat. Összekarcolják, belerúgnak, lelopják róla amit csak lehet, stb. Régi autókkal nincs ilyen gond.
Egyik pihenőnk alkalmával vettem észre a Yarisunkon a következőket: minden egyes embléma oda volt rögzítve az autóhoz 🙂 A dísztárcsák is egy spéci csavarral, csodálkoztam is ezen amikor átvettem az autót.
Ott azt is mondták, hogy az autó antenna a kesztyűtartóban van és városokban ne használjam, azaz vegyem le ha megállok az autóval. Nem volt rá szükségünk. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy soha nem éreztem, hogy veszélyben lettem volna, akár vezetés közben, akár este, bárhol. Az emberek eléggé eltúlozzák a dolgokat, szerintem.
Peru autós képgaléria, érdemes végignézni.